Ana Dilimiz ile Yabancı Dilin Farkı

 ana dil ve yabancı dilin farkı 

Konuştuğumuz bir dil ile öğrendiğimiz yabancı bir dilin arasındaki en önemli fark veya yabancı bir dili nasıl ana bir dil haline getirebileceğimiz hakkında ufak bir bilgi aktarımı yapacağım. Bu üzerinde düşünüp keşfettiğim birşey olsa da, muhtemelen benden önce bunu yazmış veya keşfetmiş birileri vardır.

Vaktinizi almadan hızlıca açıklayacak olursam: Ana dil; Örneğin, kapı kelimesini duyduğumuzda, aklımıza gelen bir resim vardır. Bu resim tahminime göre herkes için kapının kendisidir. Aynı zamanda yıllar içinde ve bilinç altımızda kapı kelimesine koyduğumuz manaların bir bütünüdür.

kelimeler ve manalar

Yabancı bir dilde ise *örneğin ingilizce*: "Door, yani türkçesi ile anlamı kapı olan bu kelime" Bizim için ingilizce yabancı bir dil ise, muhtemelen bu kelimeyi duyduğumuzda, önce türkçe olan kapı kelimesi, sonra kapı kelimesine yüklediğimiz mana ve resim, en son olaraksa bunların bütünü. Beynimizdeki çevirinin karşılığı ile, door kelimesinin manasına ulaşmış oluruz(neredeyse).

Konuyu biraz daha açıp detaylandıracak/ipuçlandıracak olursam; bir miktar ingilizce öğrenme çabam oldu ve bunların çoğu yabancı diziler ve nadir olarak ingilizceyi öğrenme amaçlı yaptığım diğer şeyler.

Bu dili öğrenmeye çalışırken fark ettiğim şey, bazı kelimeleri zamanla aklınızda ana bir dil haline getirmiş olabiliyorsunuz. Şöyleki: aynı manaya gelen bir kelimenin kafanızda, iki dilde de, birbirinden bağımsız olarak manaları oluyor. Örnek verecek olursam "su" ingilizce karşılığı "water" bu karşılığı aynı olan kelime eğer sizin için birbirinden ayrı olarak ana dil haline geldiyse; su kelimesini duyduğunuzda başka bir resim; water kelimesini duyduğunuzda ise bir başka resim ve mana sizin kafanızda oluşmuş oluyor.

Konuyu toparlarsak; ana dil ile yabancı dilin farkı, bir kelimeye yüklediğimiz resimler ve manaların, o dili bizim için yabancı yada manaları olan sözcükler bütünü yapması olduğu söylenebilir.

Kahve Çekirdeği

*yorum/görüş ve kendi bilgi birikiminiz varsa aktarmanızdan mutluluk duyarım*

#Ana dil ve yabancı dilin farkı

0 Yorum Ana Dilimiz ile Yabancı Dilin Farkı

Yorum Gönder