Lucid Rüya Nedir ve Nasıl Görülür?

Lusid Rüya

Lucid Rüya Nedir?

Lucid rüya türkçe anlamıyla bilinçli rüya veya kontrol edilebilir rüya anlamına gelmektedir. Muhtemelen her insanın hayatında çok sınırlı miktarda da olsa yaşamış olduğu bir deneyimdir

Lucid Rüya Nasıl Görülür?

Lucid rüya görmek için birden fazla veya kişiye özel teknikler vardır. Fakat bu yazıda lucid rüya görmek konusunda en meşhur teknik olan, aklı uyanıkken bir objeye veya bir harekete/düşünceye programlama yönteminden bahsedeceğim. Örneğin uyanık olduğumuz zamanlarda (diyelim ki), renk olarak sarı rengi her gördüğümüzde "şuan uyanık mıyım, yoksa rüyada mıyım?" şeklinde düşünüp bunu kendimize sorarak, kendimizi bunu rüyada da yapmaya programlamış oluruz. Daha doğrusu bunu alışkanlık haline getirdiğimiz için, rüyada da sarı rengi gördüğümüzde bunu kendimize sorarız. Rüya âleminde duyular ve algılar farklılık gösterdiği için sarı renge odaklandığımızda gerçekte olmayan bir tepkiyle karşılaşacağımızdan, rüya da olduğumuzun farkına varırız. Böylece rüyayı kontrol etme aşamasına geçmiş oluruz. Bu yöntem her ne kadar akla yatan bir yöntem olsa da, çok fazla emek ve sabır isteyen bir uygulamadır. Fakat alacağımız sonuç kesindir.

Konuyu kısaca özetleyip toparlayacak olursak. Lucid rüya, rüyalarımızda kontrolün bilinçli olarak bizde olduğu rüyalardır. Bilinçli rüya görme yöntemi olarak en bilinen yöntem ise, beyni uyanıkken programlamaktır. Bir eşyayı veya rengi gördüğümüzde kendimize "şuan uyanık mıyım, yoksa rüyada mıyım?" diyerek beynimizi bilinçli rüya görmeye programlamış oluruz.

0 Yorum Lucid Rüya Nedir ve Nasıl Görülür?

Yorum Gönder